4 września 2005 roku, podczas festynu, zostały ogłoszone wyniki konkursu “Jabłonna – zielona gmina”.
I miejsce w kategorii klas I – III zajęła Karolina Grochowska z klasy II c, III miejsce w tej kategorii zajęła Paulina Mróz z klasy III a.
W kategorii klas IV – VI Marcin Dyryk z klasy VI b otrzymał wyróżnienie.
Miejsc I, II i III nie przyznano. Wyróżnione prace były prezentowane w Galerii Prac Dziecięcych w Oranżerii przy Pałacu w Jabłonnie. Nagrody w postaci książek i dyplomów wręczył dzieciom Wójt Gminy Jabłonna – Grzegorz Kubalski.
Nasi uczniowie wzięli też udział w paradzie ekologicznej, rozpoczynającej Święto Gminy Jabłonna.

4 września uczniowie z klas młodszych godnie prezentowali naszą szkołę na festynie “Święto Gminy Jabłonna 2005”. Widzowie mogli obejrzeć dynamiczne przedstawienie ekologiczne pt. “Zwierzaki futrzaki” w wykonaniu najmłodszych dzieci. Prezentacja sceniczna została nagrodzona gromkimi brawami.

Należy wspomnieć, iż owe przestawienie zdobyło I miejsce w największym konkursie ekologicznym na Mazowszu zorganizowanym przez Starostwo Powiatowe w Legionowie “Odpady – konieczność cywilizacyjna czy przekleństwo naszych czasów.”

Na 20 szkół nasza szkoła zajęła I miejsce w prezentacjach scenicznych.

13 października był bardzo ważnym dniem dla wszystkich najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej w Chotomowie. Zostali oficjalnie przyjęci do społeczności szkolnej.

Uroczystość otworzyła dyr. Grażyna Sprawka, serdecznie witając uczniów, nauczycieli i rodziców.

Dużą niespodzianką dla wszystkich okazał się specjalnie na tę uroczystość zaproszony gość – Dobra Wróżka, która pomogła dzieciom stać się pierwszakami. Uczniowie wyruszyli odważnie w podróż do wielu krain – Mądrości, Miłości, Śpiewu, Tańca, Pracy, aby wykonać wiele trudnych zadań i zdobyć symbole tych krain – sowę, serce, klucz wiolinowy, pszczółkę. Pierwszaki starali się zawzięcie, aby zrzucić złe zaklęcie Złej Wróżki – odważnie śpiewali i tańczyli, recytowali wiersze, segregowali dary jesieni i pięknie rozwiązywali zagadki. Po tak ciężkiej pracy, zostali odczarowani i przystąpili uroczyście do ślubowania.

Poważne były słowa przysięgi pierwszoklasisty, mówiły o wzorowym wypełnianiu obowiązków wobec Ojczyzny, szkoły, rodziny. Dyrektor ołówkiem dokonała pasowania ucznia, zaś wychowawczynie przypięły pierwszoklasistom pamiątkowe znaczki.

Cała uroczystość zakończyła się pamiątkowym zdjęciem.

W dniu 13 października, z okazji Święta Edukacji Narodowej odbyła się w szkole uroczystość przygotowana przez p.Małgorzatę Dyryk, p. Elżbietę Gubałę i p. Elżbietę Indulską. Szkolne koło teatralne “Tęczowy Kogut” przedstawiło “Naszą klasę”, a uczniowie klas piątych zaśpiewali przy akompaniamencie pani Gubały. Gośćmi uroczystości byli: kierownik GCKiS w Chotomowie pan Piotr Nowotny i założycielka Klubu Recytatorskiego pani Iwona Głuszko.

Oto Mędrcy ze wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali:
” GDZIE JEST NOWO NARODZONY KRÓL ŻYDOWSKI? “

06 stycznia 2006 r. uczniowie klasy I a, I b, II c, III b oraz chórek z klasy IV b i V a zaprezentowali swoim kolegom oraz rodzicom Jasełka pt. “Gwiazda Betlejemska”.
Dzieci zaprezentowały kilka scenek rodzajowych związanych z narodzinami Syna Bożego.

Za przygotowanie jasełek odpowiedzialne były wychowawczynie klas: Danuta Saks, Jadwiga Kacprowicz, Beata Kopera oraz Hanna Stachowicz.

Dnia 6 marca 2006 r. odbył się w naszej szkole konkurs recytatorski Warszawska Syrenka w dwóch kategoriach wiekowych – klasy 0 – III i IV – VI.
W pierwszej kategorii wiekowej do konkursu przystąpiło 30 uczestników. Uczniowie sami wybierali sobie wiersze, które chcieli zaprezentować. Największym zainteresowaniem cieszyła się twórczość Doroty Gellner i Hanny Niewiadomskiej. Komisja sędziowska oceniała dobór repertuaru, interpretację utworu, kulturę mowy oraz ogólny wyraz artystyczny.

Laureatami szkolnego etapu konkursu zostali: Adrianna Kuliś i Aleksandra Budka z klasy I a, Kamil Pańczyk z kl. I c, Mateusz Zając z kl. I b i Katarzyna Rudnik z kl. III a.

W starszych klasach zwyciężył Piotr Pokorski z klasy VI a, II miejsce zajęła Wiletta Pokorska z klasy IV, a III miejsce Ada Lubiecka z klasy IV a.

Komisja wysoko oceniła recytację wszystkich uczniów biorących udział w konkursie. Laureaci będą reprezentować naszą szkołę w gminnym konkursie recytatorskim 13 marca w Jabłonnie.

W dniu 13 marca 2006 w Gminnym Centrum Kultury i Sportu odbył się etap gminny XXIX Konkursu Recytatorskiego “Warszawska Syrenka”. W konkursie wzięło udział 25 uczniów z Jabłonny i Chotomowa. Z naszej szkoły do etapu powiatowego zakwalifikowała się Aleksandra Budka z klasy I a.

Finał Powiatowy Konkursu odbędzie się dnia 29 marca w Ośrodku Kultury w Nieporęcie.

W dniu 17 marca 2006 roku odbyła się w szkole uroczystość Powitania Pierwszego Dnia Wiosny, połączona z rozstrzygnięciem konkursu plastycznego na Najpraktyczniejszą Marzannę. W uroczystości wzięli udział artyści Szkolnego Koła Teatralnego “Tęczowy Kogut”, prowadzonego przez panią Małgorzatę Dyryk, szkolny chór przygotowany przez Elżbietę Gubałę oraz uczniowie klas “zerowych”, w tym także klasy “0” Niepublicznego Przedszkola w Chotomowie.
Impreza została przygotowana dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Uczniowie (… i nie tylko) brali udział w różnorodnych konkursach wiosennych. Na zakończenie uroczystości zostały ogłoszone wyniki konkursu i wręczone nagrody. Prace zostały ocenione przez uczennice klasy VI a: Weronikę Gończewską, Adriannę i Darię Trzaskoma oraz Agnieszkę Gwiazdę.
I miejsce zajęła Weronika Kucharska z klasy I b,
II miejsce – Roksana Maher z klasy O b,
III miejsce – Karolina Kołodziejczyk z klasy I b.
Wyróżnienia: Sebastian Piekarzewski, Michał Pazio, kl. I a oraz Krystian Wróbel, Piotr Kąkol, Łukasz Śliwiński, Maciej Modzelewski, kl. III b
.
Dodatkowo nagrodzono prace wykonane przez dzieci z Niepublicznego Przedszkola w Chotomowie oraz uczniów z Filii GCKiS w Skierdach. Za udział w konkursie obu grupom dziękujemy. Uroczystość została przygotowana przez panie: Elżbietę Indulską, Elżbietę Gubałę (oprawa muzyczna), Annę Linke i Małgorzatę Dyryk.

W dniach 20 i 21 marca w naszej szkole odbyły się doroczne rekolekcje wielkopostne. Tym razem miały one charakter misyjny. Prowadzili je zaproszeni misjonarze z Afryki: ks. Eugeniusz Szyszka i p. Ela Wryk misjonarka świecka. Obecna była też s. Joanna Lendzion, Krajowy Sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci na Polskę i s. Kasia ze zgromadzenia dominikanek misjonarek. Pierwszy dzień rekolekcji miał głównie charakter misyjny. Wypełniły go spotkania z misjonarzami, projekcje filmów obrazujacych życie dzieci w krajach misyjnych oraz pracę misjonarzy, misyjne warsztaty plastyczne, przeglad bajek z pieciu kontynentów, konkursy. Przedstawienia bajek przygotowali i przedstawili uczniowie klas Ic z p.Teresą Boch, IIc z p. Hanną Wagner i p. Beatą Koperą, IVa i IVb z p. Danutą Ładosz i p. Ireną Łojek, Va z p. Renatą Kochn i Vb z p. Elżbietą Indulską. Drugi dzień rekolekcji przeżywaliśmy w duchu bardziej modlitewnym i wielkopostnym. Sprzyjał temu program, na który złożyła się droga krzyżowa, przygotowana i poprowadzona na sali gimnastycznej przez uczniów kl. Ic. Ona też stanowiła bezpośrednie przygotowanie do przyjęcia sakramentu pojednania i udziału w Ofierze Eucharystycznej. Także w tym dni nie zabrakło treści i elementów misyjnych, takich jak przygotowana przez dzieci ze Szkolnego Ogniska Misyjnego i ucz. kl. Ic oprawa Mszy świętej w duchu misyjnym. Mam nadzieję, ze tegoroczne rekolekcje przyczynią się do obudzenia w nas “wyobraźni miłosierdzia”, która czyni człowieka wrażliwym na drugiego człowieka pozostajacego w potrzebie.

Obchody Święta Ziemi w naszej szkole

W dniu 21 kwietnia reprezentacja naszej szkoły brała udział w XXIX Edycji Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym.

Grzegorz Dobrowolski, Wojciech Gronau i Piotr Żebrowski pod kierunkiem Pana Jacka Kacprowicza punktualnie o godz. 10.20 przystąpili do pierwszego etapu turnieju, sprawdzianu teoretycznego z przepisów ruchu drogowego. Każdy z naszych reprezentantów musiał rozwiązać test składający się z 25 pytań.

Po sprawdzeniu wszystkich testów, ogłoszono wyniki części teoretycznej. Nasi chłopcy uzyskali razem 66 punktów, co dało im prowadzenie. Zmobilizowani zwycięstwem w części teoretycznej przystąpili do części praktycznej, która składała się z rowerowego toru przeszkód. Był to tor składający się z sześciu wcale nie łatwych przeszkód do pokonania rowerem. Pierwszy na trasę ruszył Grzegorz Dobrowolski, którego bacznie obserwowali sędziowie i po zakończeniu przejazdu doliczyli się tylko trzech punktów karnych. Jak się dalej okazało była to najmniejsza ilość punktów karnych spośród wszystkich uczestników szkół podstawowych. Piotrek Żebrowski uzyskał cztery punkty karne, a Wojtek Gronau siedem. Końcowy wynik TURNIEJU to pierwsze miejsce dla reprezentacji naszej szkoły. Gratulacje od organizatorów i wspaniały kolejny puchar do naszej bogatej kolekcji.

Okazało się, że to nie koniec nagród dla naszej drużyny. Indywidualnie najlepszym zawodnikiem Turnieju okazał się Grzegorz Dobrowolski i otrzymał w nagrodę rower. Mało tego, drugim zawodnikiem Turnieju okazał się Piotr Żebrowski, który też otrzymał w nagrodę rower. Trzeci z naszych reprezentantów, Wojtek Gronau indywidualnie był czwarty. Niestety rowery były tylko za trzy pierwsze miejsca. Jeszcze nic straconego, nasi wspaniali chłopcy będą reprezentować powiat legionowski na wyższym szczeblu tego Turnieju, a tam też będą cenne nagrody.

W sobotę 22 kwietnia 2006 r.odbyła się uroczystość Święta Szkoły – X rocznica wręczenia sztandaru szkole ufundowanego przez byłych żołnierzy 3 Kompanii z Koła Nr 11 Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Chotomowie ofiarowanego w 1996 roku w 650 rocznicę istnienia wsi Chotomów i 52 rocznicę Powstania Warszawskiego dla utrwalenia etosu działań niepodległościowych Armii Krajowej w latach 1939-1945. W uroczystości wzięli udział Pan Grzegorz P. Kubalski Wójt Gminy Jabłonna, kombatanci Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Chotomowie.

Podczas uroczystości Pan Wiktor Rzecznik członek Związku Powstańców Warszawskich wręczył Pani Grażynie Sprawka dyrektor szkoły odznakę “60 Rocznica Powstania Warszawskiego” w dowód uznania za wybitne zasługi utrwalania etosu Armii Krajowej i Szarych Szeregów. Pan Józef Lemański i Stanisław Sierawski z Koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych wręczyli Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej za opiekę nad miejscami walki i męczeństwa. Uroczystość zakończyła się przedstawieniem w wykonaniu uczniów pt. “Urodziny Szkoły” przygotowanym pod kierunkiem Pań: Elżbiety Indulskiej, Danuty Saks i Elżbiety Gubały.

W dniu 07-05-2006 r. reprezentacja naszej szkoły w składzie Grzegorz Dobrowolski, Wojciech Gronau, Piotr Żebrowski oraz jako rezerwowy Piotr Pokorski pod kierunkiem Pana Jacka Kacprowicza brała udział w kolejnym etapie XXIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Tym razem były to eliminacje rejonowe, na których nasza szkoła reprezentowała powiat legionowski.

Jak zwykle najpierw była część teoretyczna składająca się z testu. W tej części Turnieju nasza reprezentacja zajęła pierwsze miejsce.

Po testach wszyscy zawodnicy przystąpili do drugiego etapu Konkursu, a mianowicie rowerowego toru przeszkód, który składał się z 7 bardzo trudnych przeszkód. W tej części turnieju nasza reprezentacja zajęła miejsce czwarte.
Trzecim etapem Konkursu był przejazd po miasteczku ruchu drogowego wg. wylosowanej kolejności przejazdu punktów kontrolnych. W tej trzeciej i zarazem ostatniej części Konkursy nasza reprezentacja zajęła miejsce drugie.

W ogólnej klasyfikacji reprezentacja naszej szkoły zajęła miejsce drugie.

Posypały się oczywiście nagrody, wspaniały puchar ufundowany przez Wojewodę Mazowieckiego, Fantom-Little Anne do nauki udzielania pierwszej pomocy, DVD Player firmy LG. Dla naszych uczestników były kaski i torby rowerowe Decathlon.
Po raz kolejny okazało się, że to nie koniec nagród dla naszej drużyny. Indywidualnie drugim zawodnikiem Turnieju został Grzegorz Dobrowolski, który w nagrodę dostał puchar, rower, kask i torbę rowerową Decathlon.

Kolejnym etapem zmagań naszej reprezentacji będzie start 19 maja 2006 r. w eliminacjach województwa mazowieckiego, z którego już tylko można awansować do zawodów ogólnopolskich. Czy to się uda? Trzymajcie za naszych chłopców kciuki.

215 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja – uroczysta akademia.